Join the mkm.art.pl
Log In
Search
Interesting facts
27 stycznia 1900 roku w Makowie Mazowieckim urodził się Hyman George Rickover - admirał
marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, projektant pierwszego na świecie atomowego okrętu podwodnego, określany mianem "ojca atomowej marynarki wojennej". Początkowo, z ramienia marynarki amerykańskiej
uczestniczył w programie "Manhattan", a następnie, jako
szef Naval Reactors Branch, aż do roku 1983 kierował programami rozwoju wszystkich amerykańskich atomowych siłowni okrętowych.
Dział ten jest oparty na projekcie portalu Polska.pl i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych "Miasta w dokumentach archiwalnych", obejmującym 47 miejscowości w całej Polsce. Serdecznie zapraszamy na stronę www.polska.pl w celu wędrówki po sześciu wiekach historii naszego regionu zamieszczonych na tym portalu...
Zebrane tu pergaminy ukazują karty historii Ziemi Makowskiej. Zapraszamy do odkrywania naszych wspólnych dziejów.
1. Przywileje lokacyjne na prawie chełmińskim dla Makowa Mazowieckiego nadane przez Janusza I Starego (9 III 1421 r.)
Janusz ks. mazowiecki nadaje prawo chełmińskie, wolność od ceł, łaźnię i postrzygalnię miastu Makowowi.
2. Sprzedaż swoje części młyna bratu Mikołajowi (20 IX 1456 r.)
Konrad, Kazimierz, Bolesław i Jan, książęta mazowieccy, stwierdzają, że bracia Stanisław i Jan, młynarze z Węgrzynowa i Siedlce, sprzedali bratu Mikołajowi swoje części młyna w mieście Makowie w ziemi zakroczymskiej za sumę siedemdziesięciu kóp groszy.
3. Opis budynków na dworze makowskim (15 III 1549 r.)
Szczegółowy opis stanu zachowania dworu makowskiego wraz ze wszystkimi budynkami gospodarczymi do niego należącymi.
4. Lustracja starostwa makowskiego (1565 r.)
Lustracja starostwa makowskiego przeprowadzona podczas lustracji województwa mazowieckiego w 1565 roku.
5. Zezwolenie na wykup wójtostwa w Makowie Mazowieckim dla Sebastiana Budzińskiego (30 VI 1566 r.)
Król Zygmunt August zezwala Sebastianowi Budzińskiemu, podkomorzemu różańskiemu, na wykup wójtostwa w mieście Makowie, przyrzekając, iż ani on ani jego następcy wójtostwa tego nie skupią.
6. Lustracja starostwa makowskiego (1660 r.)
Lustracja starostwa makowskiego przeprowadzona podczas lustracji województwa mazowieckiego w 1660 roku.
7. Potwierdzenie artykułów cechu szewskiego Makowa Mazowieckiego przez króla Augusta III (27 XI 1752 r.)
August III, król polski, potwierdza artykuły cechu szewskiego miasta Makowa.
8. Glejt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dany gromadom starostwa makowskiego (26 I 1791 r.)
Glejt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dany gromadom starostwa makowskiego w odpowiedzi na ich skargi na nadużycia starosty makowskiego Mikołaja Glinki.
9. Umowa między burmistrzem miasta Makowa, Grzankowskim a Janem Barszczewskim dotycząca dzierżawy mostu na rzece Orzyc (15 V 1811 r.)
Umowa w sprawie dzierżawy mostu na rzece Orzyc w Makowie, zawarta pomiędzy burmistrzem tego miasta J. Grzankowskim a „obywatelem tutejszym” Janem Barszczewskim na okres jednego roku.
10. Plan sytuacyjny miasta Makowa przedstawiający dzielnice chrześcijańską i żydowską (1812 r.)
Plan sytuacyjny miasta Makowa wyrażający dzielnicę chrześcijańską i żydowską, poprzez uregulowanie miasta podług dekretu Komisji Boni Ordinis.
11. Opis miasta Makowa (20 VII 1820 r.)
Opisanie historyczne oraz topograficzno-statystyczne miasta narodowego Makowa w województwie płockim położonego.
12. Pismo Mośka Rozena do Dyrektora Głównego Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych w sprawie wyboru członków dozoru bożniczego (1837 r.)
Skarga napisana przez Mośka Rozena, mieszkańca Makowa, do Dyrektora Głównego Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych na niesprawiedliwe unieważnienie wyboru członków dozoru bożniczego i oddanie ich pod Sąd Policji Poprawczej.
13. Pismo Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych w sprawie zalegania z płaceniem podatków przez starozakonnych miasta Makowa (7/19 VIII 1839 r.)
Pismo Prokuratorii Generalnej Królestwa Polskiego do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych w sprawie Kasy Miasta Makowa przeciwko starozakonnym tegoż miasta o zaleganie z płaceniem podatków, ustanowionych wyrokiem Trybunału Cywilnego byłego Województwa Mazowieckiego oraz Sądu Apelacyjnego.
14. Etat dla Kassy Bóźniczej miasta Makowa w powiecie pułtuskim na lata 1844/47 (Odręczny plan bożnicy żydowskiej w Makowie)
Dochody i wydatki kasy synagogi w Makowie w powiecie pułtuskim na lata 1844-1847, zatwierdzone przez Rząd Gubernialny Płocki. Rzuty parteru i piętra synagogi zamieszczone na odwrocie „Protokołu tyczącego się opisania bożnicy żydowskiej w mieście Makowie”, przekazane z raportem Rządu Gubernialnego Płockiego w związku z zarządzeniem o przeróbce drzwi w bożnicach.
15. Plan sytuacyjny miasta Makowa i folwarku Bazar (6/18 I 1859 r.)
Plan sytuacyjny miasta Makowa i folwarku Bazar sporządzony na zasadzie reskryptu Rządu Gubernialnego Płockiego wykazujący położenie i odległości nowo wystawionej karczmy od zabudowań folwarku Bazar oraz od najbliższego szynku w Makowie.
16. Kosztorys dot. wybudowania nowej łaźni żydowskiej (17/29 listopada 1859 r.)
Kosztorys wybudowania i urządzenia nowej rytualnej łaźni żydowskiej w Makowie.
17. Inwentarze utensyliów i nieruchomości kasy miejskiej Makowa w 1861 roku z załączeniem wykazu przedmiotów przejętych po szpitalu zakaźnym
Inwentarze utensyliów i nieruchomości kasy miejskiej Makowa za rok 1861 z załączeniem wykazu przedmiotów przejętych po szpitalu zakaźnym oraz nieruchomości stanowiących majątek miejski w 1861 r.
18. Mapa nowo tworzonego powiatu makowskiego (7/19 III 1866 r.)
Mapa nowo tworzonego powiatu makowskiego sporządzona 7/19 III 1866 roku z zaznaczeniem jego obszaru, miast, gmin wiejskich i ich granic i osad oraz określeniem powiatów sąsiadujących.
19. Plan budowy drewnianego wiatraka (1893 r.)
Plan budowy drewnianego wiatraka, zaprojektowanego przez Jana Kowalewskiego, przy drodze z Makowa do Gołymina, w mieście Makowie tegoż powiatu, guberni łomżyńskiej.
20. Plan powiatowego miasta Makowa w guberni łomżyńskiej (1899 r.)
Plan regulacyjny powiatowego miasta Makowa, sporządzony w 1899 roku, po pożarze miasta, który miał miejsce 23 VIII 1898 r.
21. Odezwa do mieszkańców powiatu makowskiego (22 VIII 1920 r.)
Odezwa wzywająca mieszkańców powiatu makowskiego do wstępowania w szeregi Powiatowej Straży Obywatelskiej.
22. Dokument, w którym Janusz Starszy, ks. mazowiecki, stwierdza, że Jan z Wąsowa, sędzia łomżyński, sprzedał wójtostwo we wsi książęcej Załuże Mikołajowi z Dolecka za 80 kóp gr. (9 XII 1424 r.)
Janusz Starszy, ks. mazowiecki, stwierdza, że Jan z Wąsowa [Wanschowo], sędzia łomżyński, sprzedał wójtostwo we wsi książęcej Załuże [Szalusze] w pobliżu Różana Mikołajowi z Dolecka za 80 kop gr.
23. Dokument, w którym Janusz Starszy, ks. mazowiecki, zatwierdza sprzedaż sołectwa w Rożanicy przez Dobiesława i Bałdykę z Łosi Mieczysławowi z Michałowic (5 XII 1402 r.)
Janusz Starszy, ks. mazowiecki, zatwierdza sprzedaż sołectwa w Rożanicy przez Dobiesława i Bałdykę z Łosi Mieczysławowi z Michałowic.
24. Dokument, w którym Bolesław, ks. mazowiecki, stwierdza, że Stanisław wójt z Makowa sprzedał młyn tamże nad Orzycem mieszczaninowi Pawłowi (5 V 1433 r.)
Bolesław, ks. mazowiecki, stwierdza, że Stanisław, wójt z Makowa, sprzedał młyn tamże nad Orzycem mieszczaninowi Pawłowi.
|